Nové synchronní motory zvyšují účinnost ponorných čerpadel

Společnost KSB Aktiengesellschaft, Frankenthal představuje na letošním veletrhu IFAT, který se koná od 30. 5. do 3. 6. 2016, kromě dalších čerpadel z oboru „čerpání vody“ také ponorná čerpadla s novými energeticky úspornými motory až do 150 kW.

U těchto pohonů se jedná o synchronní motory buzené permanentním magnetem. Ty se oproti běžným asynchronním motorům vyznačují značně vyšší výkonovou hustotou. To znamená: u stejné konstrukční velikosti mají synchronní stroje daleko vyšší výkon a nižší vlastní ohřev. Na základě výrazně vyšší účinnosti jsou možné enormní úspory za relativně krátkou dobu amortizace oproti asynchronním strojům. 

K řízení se využívá frekvenční měnič. Díky přizpůsobeným průtokům se může redukovat četnost spínání a tudíž i zatížení vinutí. Optimalizovaný způsob provozu zajišťuje významně nižší počet spínání čerpadla. To se projeví v menším opotřebení a poskytne delší životnost. 

Mechanická ucpávka zabraňuje smíšení čerpaného média s kapalinou v motorovém prostoru a zvyšuje tak disponibilitu motoru. Axiální ložisko motoru je mazáno vodou a je vybaveno samonastavitelnými klopnými segmenty. Je bezúdržbové a díky párování materiálů sestávajících z nerezové oceli a tvrdého uhlíku odolává i zatížením z nepřetržitého provozu. Při spuštění agregátu absorbuje opěrné axiální ložisko axiální posun, který je generován hydraulikou čerpadla, a zabraňuje tak kontaktu oběžných kol s tělesy stupňů. 

To zaručuje provozní bezpečnost a umožňuje dlouhou životnost, která je u porných čerpadel obvyklá. Dynamicky vyvážený rotor zajišťuje optimálně klidný chod. Čerpací agregáty jsou podle použití k dostání v různých variantách materiálů. Speciálně pro agresivní média jsou agregáty od 8 palců k dispozici i v provedení z duplexové nerezové oceli. Jak čerpadla, tak i motory jsou přitom certifikovány pro používání na pitnou vodu. 

Na základě vysokých výkonů mohou být v budoucnu nové synchronní motory používány i pro daleko větší čerpadla mezi 6 a 14 palci. S novou konstrukční řadou UPA se bude moci výrazně účinněji dosahovat průtoků až 850 kubických metrů za hodinu. 

Patentovaný odlučovač písku zamezuje opotřebení čerpadla abrazí. Zapouzdřená ložiska čerpadla jsou bezúdržbová. Zpětná armatura s kuželkou zabezpečenou proti zablokování zajišťuje zvýšenou provozní spolehlivost agregátu. Integrovaná pružina zabraňuje díky co nejkratším časům zavírání vodním rázům. To chrání také kompletní zařízení pro studny i jeho jednotlivé komponenty

UPA pumps with new energy-saving motors Čerpadla UPA s novými energeticky úspornými motory se vyznačují nízkou spotřebou energie a dlouhou životností.  © KSB AG

Všetky tlačové správy

Additional Information