Właśnie zjechała z linii montażowej 500-na szafa sterownicza KSB SupremeServ Polska

KSB Polska uruchomiła własny Dział Automatyki w Centrum Serwisowym KSB SupremeServ w Przyszowicach na początku 2018 roku. Dziś – po 3,5 roku zaangażowania i ciężkiej pracy włożonych w ten projekt – świętujemy ukończenie 500-nej szafy sterowniczej.


Zarówno zarząd firmy jak i pracownicy uczestniczący w jej wykonaniu uznali, że takie osiągnięcie nie powinno przejść niezauważone. Stąd wysyłkę produktu do klienta poprzedziła mała uroczystość, podczas której słowom uznania i gratulacjom dla całego zespołu nie było końca.

Była to także doskonała okazja do podsumowań i oficjalnego ogłoszenia, że – w ramach planowanej rozbudowy Centrum Serwisowego KSB SupremeServ Południe – nasz prężnie rozwijający się Dział Automatyki otrzyma swój własny, dedykowany warsztat pracy o powierzchni 200m2.

Jubileuszowy egzemplarz to rozdzielnica zbudowana z 4 połączonych szeregowo bloków z wyraźnym rozdziałem na część automatyki oraz część wykonawczą.Wymiary całego monobloku wynoszą: 2300x3000x600mm (WxSZxGŁ) a całość waży 1130 kg. Po zamontowaniu wentylatorów obudowy posiadają stopień szczelności IP54 wg międzynarodowej normy IEC 60 529 oraz klasę odporności mechanicznej IK10.

Szafa sterownicza ma zarządzać pracą trzech agregatów pompowych Etaline RG 200-500. Praca układu opiera się na 2 pompach pracujących oraz jednej czynnej rezerwie biorącej udział w cyklu pracy pomp w celu zrównoważenia ich czasu pracy.

Pompy te funkcjonują w układzie zamkniętym wypracowując wartość zadaną w odniesieniu do wartości ciśnienia różnicowego odczytanego z inteligentnego przetwornika różnicy ciśnień PumpMeter. Charakterystyki pomp Etaline RG 200-500 są bardzo płaskie, dlatego w procesie regulacji niezbędna jest ciągła analiza poboru mocy z falowników.

Za realizację założeń programowych odpowiada sterownik Siemens S7-1200 a elementami wykonawczymi są 3 falowniki Danfoss FC 202 o mocy 160kW każdy. Sterownik komunikuje się z PumpMeterem oraz falownikami po protokole Modbus RTU, zaś wypracowanie odpowiedniej prędkości obrotowej jest realizowane za pomocą analogowych wyjść prądowych. Zmienne z PumpMetera oraz z falowników są przekazywane do BMS po protokole Profinet.

Automatyka została zaprojektowana dla trzech trybów. Tryb podstawowy to praca automatyczna zarządzana z BMS. W przypadku awarii zdalnego zarządzania system przechodzi na sterowanie w oparciu o parametry wprowadzone na lokalnym panelu dotykowym. W przypadku uszkodzenia sterownika głównego lub okresowych prac konserwatorskich, operator jednym przełącznikiem na szafie przestawia pracę układu na sterowanie manualne pozwalające na ręczny wybór pompy do pracy.

Poniżej przedstawiamy projekt szafy z naniesionymi wymiarami. Na podstawie takich i podobnych rysunków nasi montażyści realizują założenia projektowe w praktyce. Projekt szafy z naniesionymi wymiarami

Komunikaty prasowe

Additional Information