150-letnia historia sukcesu KSB: w drodze na szczyt

Część druga

W drodze na szczyt

Na przełomie wieków założyciel ustąpił ze stanowiska i przekazał kierowanie firmą młodszemu bratu Jacobowi. Po przejęciu sterów przez Jacoba rozpoczęło się systematyczne dostosowywanie programu produkcji i metod wytwarzania do szeroko zakrojonej produkcji seryjnej. Sukcesor, który jeszcze w 1896 roku uruchomił w Wielkiej Brytanii pierwszy zagraniczny oddział KSB, był również żywo zainteresowany promocją eksportu, którego udział w sprzedaży wzrósł pod jego kierownictwem z 3% do 20-25%.

Wizja Kleina obejmowała także poszerzenie asortymentu produktów KSB w zakresie specjalistycznych pomp, zwiększenie mocy produkcyjnych oraz własną odlewnię. Realizacji tych założeń dokonano drogą przejęcia kilku niemieckich firm z tej samej branży a człowiekiem, który przeprowadzał te operacje i wprowadzał w życie idee Jacoba Kleina była jego długoletnia prawa ręka i późniejszy następca Otto Klein-Kühborth.

Era Ottona Klein-Kühbortha za sterami KSB upłynęła pod znakiem międzynarodowej ekspansji firmy. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać zagraniczne oddziały spółki w krajach Beneluxu, Francji, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Austrii, Grecji i Hiszpanii. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku nastąpiła inauguracja działalności KSB za oceanem i na rynku azjatyckim. Wówczas utworzono biura sprzedaży i zakłady produkcyjne w Pakistanie, Indiach, Argentynie, Brazylii i RPA oraz spółkę joint venture w Japonii.

Z kolei pod kierownictwem jego syna Wolfganga Kühbortha koncern KSB przekształcił się z nastawionego na eksport niemieckiego przedsiębiorstwa w prawdziwie globalnego gracza. Podstawą transformacji stały się strategiczne przejęcia: francuskiego lidera na rynku pomp przemysłowych Ets.Pompes Guinard S.A. drugiego co do wielkości na świecie producenta armatury Amri S.A. oraz światowego lidera w zakresie pomp do dużych obciążeń stosowanych w przemyśle wydobywczym – amerykańskiej spółki GIW Industries Inc.

W XXI wieku koncern KSB poszerzył swoją ofertę produktową poprzez włączenie do swojego portfolio firm, takich jak DP Industries B.V. w Holandii, Bombas ITUR S.A. w Hiszpanii i ITACO s.r.l. we Włoszech. Ponadto dzięki starannie zaplanowanym inwestycjom kierunkowym zwiększył również swoje zaangażowanie w Chinach, Indiach, Korei Płd. i Brazylii. Historyczne zdjęcie pracowników KSB

Komunikaty prasowe

Additional Information