Pompy do pokładowych systemów oczyszczania spalin

W celu ograniczenia globalnego zanieczyszczenia mórz i powietrza UE i IMO (Międzynarodową Organizację Morską ONZ) zdecydowały, że od 2020 r. obowiązywać będą bardziej rygorystyczne limity zawartości dwutlenku siarki w gazach spalinowych statków morskich. Można to osiągnąć przy użyciu naturalnego gazu ziemnego lub paliw o niskiej zawartości siarki i oczyszczaniu gazów spalinowych za pomocą skrubera.

Dla takich pokładowych systemów oczyszczania spalin koncern KSB rozbudował swoją serię pionowych pomp odśrodkowych typu ILN z zamkniętym wirnikiem i uszczelnieniem mechanicznym. Dzięki przeprojektowanemu układowi hydraulicznemu pompy spełniają niezwykle surowe wymagania w zakresie funkcjonowania i sprawności.

Do wielkości 250 konstrukcja pompy z wysuwanym zespołem wirującym umożliwia demontaż wirnika bez demontażu orurowania i silnika, co ma ogromne znaczenie ze względu na ograniczoną przestrzeń na pokładzie. Samoodpowietrzająca, szeroka komora uszczelnienia mechanicznego zapewnia trwałe uszczelnienie przejścia wału. Wymienne pierścienie szczelinowe w obudowie pompy i pokrywie obudowy ułatwiają serwisowanie.

Wodoszczelne łożyska toczne nie wymagają dosmarowania oraz konserwacji. Materiały obudowy to brązy aluminiowe i stale super dupleks. Maksymalne natężenie przepływu agregatów pompowych (60 Hz) wynosi 3700 m³/h, maksymalna wysokość podnoszenia do 160 metrów.

Zgodnie z szacunkami stowarzyszenia EGCSA (Exhaust Gas Cleaning Systems Association) tylko 1000 statków na morzu jest obecnie wyposażonych w skruber lub przygotowanych do takiej instalacji. Oznacza to, że około 70000 statków na całym świecie będzie musiało podjąć środki zapewniające zgodność z nowymi normami dotyczącymi spalin do początku 2020 roku.

New content item Pompa ze zmodyfikowanego typoszeregu ILN do stosowania w pokładowych systemach oczyszczania spalin

Komunikaty prasowe

Additional Information