Otwarcie pompowni wody sieciowej po modernizacji w Elektrociepłowni Zielona Góra

25 stycznia 2016 r. w Elektrociepłowni Zielona Góra odbyło się uroczyste otwarcie nowej pompowni wody sieciowej po przeprowadzonej modernizacji przez KSB. Przecięcia wstęgi dokonali  Prezes firmy KSB Pompy i Armatura Sp. z o.o. Jacek Dziarmakowski,  Zastępca Prezydenta Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk oraz Prezes EC ZG Marian Babiuch. Ponadto na obiekcie została umieszczona tablica pamiątkowa zawierająca wskazanie firmy KSB Pompy i Armatura Sp. z o.o. jako głównego wykonawcy całej inwestycji.

Parafrazując słowa Mariana Babiucha, prezesa zarządu EC Zielona Góra wygłoszone podczas tej uroczystości dokonaliśmy udanej „transplantacji serca” systemu ciepłowniczego miasta, w rezultacie której ów „42-letni pacjent” doczekał się nowego, oszczędnego, efektywnego energetycznie i niezawodnego organu.

W ramach modernizacji 10 wysłużonych pomp zostało zastąpionych przez 4 nowoczesne pompy wirowe typu OMEGA 300-700 B SC G F (Q = 1140 m3/h; H = 130 m) firmy KSB z silnikami elektrycznymi firmy ABB o mocy 710 kW na napięcie 6 kV typu HXR450LG4 i przemiennikami częstotliwości ABB /6 kV/ typu ACS 2000 6 kV moc 866 kVA dla płynnej regulacji obrotów. W nowej pompowni działają więc 4 nowoczesne agregaty pompowe wraz z przemiennikami częstotliwości, 2 zmodernizowane rozdzielnie oraz zdalny system dyspozytorski z funkcjonalną wizualizacją procesu.

Wykonane z wysokiej jakości materiałów pompy KSB spełniają najwyższe standardy i zostały zaprojektowane tak, aby działać niezawodnie i bezpiecznie przez długie lata. Jednocześnie odpowiednie współdziałanie pomiędzy systemami pompowymi i techniką napędową gwarantuje wysoką rentowność.

Kompleksowa modernizacja pompowni w Elektrociepłowi Zielona Góra była kolejnym tego typu projektem, do którego realizacji firma KSB przestąpiła w roli generalnego wykonawcy.

Przedstawiciele inwestora zgodnie twierdzą, że za wyborem firmy KSB przemówiły pozytywne doświadczenia z produktami tej marki znajdującymi się już na terenie obiektu, profesjonalizm pracowników serwisu oraz przedstawienie w ofercie rozwiązania idealnie pasującego do układu. Nasza propozycja stanowiła ponadto unikalne połączenie innowacyjnych rozwiązań ze zrozumieniem branży.

Kwestię wyzwań stojących przed naszą ekipą poruszył Piotr Olejniczak, dyrektor techniczny EC ZG, który podkreślił, że inwestycja była wyjątkowo skomplikowana, ponieważ modernizacja pompowni wiązała się ze zdemontowaniem części starych pomp przy braku możliwości zarządzenia przerw w produkcji ciepła. Należy jednak pamiętać o tym, że pracownicy firmy KSB to prawdziwi profesjonaliści zdolni sprostać każdemu wyzwaniu. Dzięki ich zaangażowaniu oraz fachowemu nadzorowi nad całą inwestycją powierzone zadanie zostało wykonane wzorowo i w rekordowym tempie.

Zakończona sukcesem modernizacja pompowni to niewątpliwe korzyści natury ekonomicznej w postaci oszczędności energii elektrycznej na poziomie od 40 do 50%, czy zwiększenie niezawodności układu poprzez zastosowanie najnowocześniejszych urządzeń i systemów prowadzące do wyraźnej poprawy jakości usług z punktu widzenia mieszkańca Zielonej Góry. Wspomniał o tym w swym przemówieniu prezes zarządu EC ZG Marian Babiuch przypominając zebranym czasy, gdy na przełomie lat 70/80-tych odbierano wiele telefonów ze skargami z powodu „niedogrzanych końcówek” sieci ciepłowniczej. Obecnie automatyczna regulacja temperatury oraz przepływu gwarantuje pewność i optymalizację dostaw ciepła do wszystkich odbiorców.

Słowem podsumowania pragniemy przytoczyć fragment przemówienia Jacka Dziarmakowskiego, prezesa zarządu KSB Pompy i Armatura Sp. z o.o., na które składały się m in. podziękowania dla naszych podwykonawców ZEC Energoservice i Mazel oraz życzenia wieloletniej bezawaryjnej pracy nowej pompowni dla gospodarzy.

– Otwarcie nowej pompowni po modernizacji w Elektrociepłowni Zielona Góra zakończyło cały cykl inwestycyjny. Potrzebne były: idea inwestora, projekt na podstawie tej idei oraz firma wykonawcza, która dokona realizacji na bazie małego kompromisu między ceną wykonania, a jego jakością. Który z tych elementów jest najważniejszy? Najważniejsi są w tym wszystkim ludzie, którzy przeistaczają projekt w rzeczywistość.

New content item
Przecięcie wstęgi przez Prezesa EC Zielona Góra Mariana Babiucha
New content item
Tablica pamiątkowa upamiętniająca otwarcie pompowni
New content item
Pompownia wody sieciowej po modernizacji
New content item
Pompownia wody sieciowej w EC Zielona Góra

Komunikaty prasowe

Additional Information