KSB dodává čerpadla pro největší projekt pro odpadní vodu v Evropě

Pro v současné době největší evropský projekt pro odpadní vodu, kanál odpadní vody Emscher (AKE), dodává společnost KSB Aktiengesellschaft pro Emschergenossenschaft (sdružení v Emscheru) 21 hlavních čerpadel pro obě jeho nové čerpací stanice v Bottropu a Gelsenkirchenu. U čerpadel se pro tento projekt jedná o speciálně modifikované provedení konstrukční řady Sewatec. Tato konstrukční řada se používá po celém světě v mnoha čerpacích stanicích odpadní vody.

Největší agregáty mají každý výkon pohonu 470 kW a dosahují průtoku až 6.480 krychlových metrů za hodinu. Technickou zvláštností čerpadel je tvar tělesa. Oproti standardnímu provedení této konstrukční řady vyvinuli konstruktéři těleso s tangenciálním sacím hrdlem, aby tak docílili ještě lepší účinnost. Také oběžná kola byla optimalizována na velmi dobrou účinnost při současné garanci vysoké provozní bezpečnosti.

Při zkouškách ve zkušebně čerpadla překračovala účinnost stanovenou pomocí Computer-Simulation (CFD). Speciálně pro čerpací stanici v Gelsenkirchenu sestavil závod KSB v Halle/Saale, v němž byly všechny agregáty pro tento velkoprojekt vyrobeny, dvě obří čerpadla v blokovém provedení (viz foto).

Úkolem čerpacích stanic v Bottropu a Gelsenkirchenu je, aby se odpadní voda přicházející z východního Emschertalu, přečerpávala do výše ležících stokových kanálů. Odtud voda odtéká do čistíren odpadních vod sdružení Emschergenossenschaft. Po délce 51 kilometrů přijímá kanál Emscher odpadní vody od více než 1,8 milionu obyvatel a také z přilehlých průmyslových a živnostenských podniků. Tyto vody se přivádějí do čistíren odpadních vod v Bottropu a Emschermündung v Dinslakenu.

huge pumps KSB pumps Jedno ze dvou čerpadel XXL v blokovém provedení pro čerpací stanici Gelsenkirchen, vyrobené v závodě KSB Halle.  © KSB Aktiengesellschaft, Frankenthal


Všechny tiskové zprávy

Additional Information